Ez az újonnan épült családi ház nem csak a legjobb energiajellemzőkkel hat lenyűgözően, hanem nagyrészt természetes építőanyagokból épült! Az épület domboldalon áll, így részben a gyöngyszemmel töltött téglák földi alagsorában, és ahol szükséges, betonra épült, míg a ragasztómentes tömörfalak felső részén, a faszálas táblákkal szigetelt. A belső vakolatot úgy tervezték, hogy teljes mértékben illeszkedjen a Levita agyag vakolathoz . A különféle hordozóknak köszönhetően az egyes feldolgozási lépések a kész felületig egészen ennek az épületnek a példáján keresztül mutathatók be!
A vakolás előtt az elektromos berendezéseket a falba helyezték, így kábeleket és kannákat rögzítettek. Ezenkívül elvégezték a fűtéshez és a vízvezeték-szereléshez való Rohinstalliációt, így például elkészítették a mosogatók csatlakozóit.
Az alagsori téglák közvetlenül agyagos vakolatokra alkalmasak. Csak a statikus okokból szükséges beton alkatrészeket fedték be Kalkhaftputz-nal. Ezt felvittük a fogazott spatula-val, hogy ideális, durva felület jöjjön létre. Alternatív megoldásként a mész cement kiemelkedést alkalmazhatta a vakolás során. (bővebben a falazott agyagról)
A legfelső emeleten a nád stukkót vakolatlapként felhordták a fa aljzatokra , mivel a fa önmagában túl sima lenne a vakoláshoz. A vakolat egyébként nincs mechanikus kapcsolatban a fával. Mellesleg, ez nem csak agyaggipsz esetében van – az összes többi vakolat sem tapad közvetlenül a fahoz!
Az ablakon a nád stukkó helyett a 8 mm vastag fagyapot paneleket használták gipsz alapként. (bővebben a fafelületek agyagáról )
Mivel ezt az épületet főleg falfűtéssel fűtik (padlófűtés vagy radiátorok helyett), a falfűtés csöveit a vakolás előtt be kellett szerelni. A nagyszámú lehetséges rendszer közül az ügyfél egy egyszerű rendszert választott, amely klipszorokból (fekete műanyag sínek) és műanyag-alumínium kompozit csőből áll, mérete 14x2mm. (bővebben agyagos vakolatokról és a falfűtésről )
Miután a nád stukkót és a falfűtést a ház építői elvégezték, a vakolatüzem megkezdte a munkát.
A tényleges vakolási munkák előkészítéséhez az ablakokat és a kitett faelemeket (pl. Egy látható tetőszék) fóliával ragasztották be, hogy megvédjék őket a fröccsenéstől. Ezenkívül tisztítócsíkokat szereltek az ablakkeretre a tiszta kapcsolat biztosítása érdekében. Végül a vakoló még mindig minden külső széleken (főleg az ablakszárnyaknál és a bélésnél) rögzített élvédő csíkokat, hogy védve legyenek a későbbi sérülések ellen.
Az építők úgy döntöttek, hogy keskeny, kerek sugárú csíkokat használnak a szokásos “négyszögletes” helyett. Az élvédő csíkokat közös rögzítőhabarccsal rögzítettük.
Az előkészületek befejezése után meg lehet kezdeni a tényleges vakolási munkákat. Ezen az építkezésen a BigBags-ot közvetlenül összekevert, száraz Levita agyagvakozzal a traktoron akaszthatják fel a vakolat felett. A vakológépet úgy állítják be, hogy automatikusan megfelelő mennyiségű vizet adjon a vakolathoz, majd elősegítse a kevert agyagvakolatot az épületben.
Mindenekelőtt az UP2 agyagos felületet egy nagyon vékony rétegben húzták át a falakon, úgynevezett “kiemelkedésként”. Alig kiszáradva a fő réteg azonnal felvihető – kb. 1,5 cm-re a felületekre falfűtés nélkül és kb. 2,5-3 cm-re a falfűtési felületekre. Az agyaggipszréteget egyenletes vastagságú rudakkal történő permetezés után azonnal eltávolítottuk.
Rövid szárítás után a kézművesek megerősített szövetbe ágyazták a még nedves felületet. A szövetet a felületre helyezzük és Holzreibbrett-lal simítjuk.
A vakoló szövet beágyazása általában szükséges mind a falfűtéssel ellátott felületeken, mind a fa aljzatokon. A téglafelületeken falfűtés nélkül kiosztható gipszszövet.
A Lehmunterputz felhordása után ezt először kiszáradni kellett, mielőtt a finom vakolatréteget felhordhatta volna. Ez a szárítási szakasz általában 2-4 hétig tart, az időjárási körülményektől, a szellőzéstől és az építkezés fűtésétől függően. Általában meg kell próbálnia agyaggipszet a lehető leggyorsabban megszárítani (részletes utasítások a szárításhoz).
A képeken láthatja, hogy a száraz foltok világossá válnak, míg a nedves foltok sötétebbek maradnak. Különösen a szárításhoz bekapcsolt falfűtés fényes. Az agyaggipsz teljesen kiszárad, ha az egész egyenletesen világos.
Miután az öblítés teljesen megszáradt, a vakoló kb. 4 mm-es OP1 agyaglapot finomrétegként felvihette . Erre a célra az öblítést kissé megnedvesítették, majd a simítóval felhordták a felső réteget. Rövid felfűtés után a felületet szivacsdeszkával megdörzsöljük, hogy kissé szemcsés felületet kapjunk. Alternatív megoldásként simíthatja a felületet simító simítóval.
Az agyaggipsz szárítása után (időtartam max. 1 hét) meg lehet kezdeni a kész felület megtervezését.
Az építők a Levita agyaggipszek néhány felületéről döntöttek (kb. 2 mm vastag színes agyaggipszréteg – nem színes, hanem színes agyagból és homokból). Tehát a hálószobában egy falat terveztek agyaglapos “palaval”. Ezt keverték néhány csillámmal, így diszkréten csillogó felületet kaptak. A nappaliban egy falat is speciálisan terveztek, itt finom vakolat “pezsgő” volt, felhasználva néhány gyöngyházhomót.
A fennmaradó Lehmputzflächen többnyire 2-szer (az építők a saját erő) a Levita agyag színű festett különböző színű. Az agyag szín tökéletesen kiegészíti az agyagvakolatot, mivel nem tömíti a felületet, hanem lehetővé teszi a nedvesség felszívódását és felszabadulását az agyagvakolaton keresztül.
Egyes területeken az építők a harmonikus barna színű agyaggipszet is megtekintették. A felületet csak színtelen falüveges kötőanyaggal rögzítették. Ha később más színre van szükség, akkor még ezen a felületen is festhet.
Az építők nagyon elégedettek az eredménnyel, a munka megérte! Az agyag vakolat és a felület kialakítása hangulatos légkört ad a háznak, és a beltéri éghajlat kiváló!
A beltéri éghajlatot azok a vendégek is dicsérik, akik először lépnek be a házba. Ezen felül sokan meglepik, hogy a házban nincs a különféle vegyszerekre jellemző “Neubaugeruch”!